Życie w akwarium morskim może być niezmiernie rozbudowane. Możemy zadbać o wprowadzenie do niego różnych gatunków ryb, a także rozmaitych koralowców, które będą stanowić schronienie dla innych zwierząt oraz niesamowitą ozdobę zbiornika. Jakie są rodzaje koralowców i na które warto się zdecydować?
Korale miękkie – podstawa zbiornika
Najpopularniejszym rodzajem koralowców są korale miękkie, które w drodze ewolucji nie wykształciły twardego, wapiennego szkieletu. Są proste w uprawie, dlatego bez przeszkód mogą je wprowadzać do akwarium nawet początkujący hobbyści. Ich wadą jest stosunkowo niewielka różnorodność kolorystyczna.
Korale twarde – LPS i SPS
Jeśli myślimy o rafach koralowych, najczęściej mamy przed oczami rozbudowane konstrukcje, jakie tworzą koralowce twarde. Mogą one występować w odmianach wielko polipowych (LPS) oraz małopolipowych (SPS). Paradoksalnie najtrudniejsze w hodowli są odmiany małe, jednak nawet duże wymagają specjalnych warunków, dlatego nie są zalecane do pierwszego akwarium młodego pasjonata.
Koralowce pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji wizualnych w zbiornikach oraz stanowią idealne schronienie dla zamieszkujących akwarium zwierząt.
Najnowsze komentarze