Hodowla zwierząt może jawić się jako spełnienie marzenia, należy jednak pamiętać o tym, jak istotne i ważne jest zapewnienie zwierzętom prawidłowych warunków bytowania, jak również dopasowaną dietę. Tylko ona jest w stanie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób, które mogłyby doprowadzić do zdziesiątkowania stada czy zmniejszenia jego produktywności. Taki scenariusz każdemu gospodarzowi jawi się jako koszmar, którego chce uniknąć, dlatego należy odpowiedzialnie podejść do kwestii żywienia zwierząt i zdecydować na paszę, która dostarczy odpowiednich wartości odżywczych i korzystnie wpłynie na zdrowie zwierząt. Przykładem takiej paszy są wysłodki melasowane.
Co to właściwie jest?
Wysłodki buraczane melasowane to materiał paszowy uzyskany przy produkcji cukru z buraków. Poddane są wyciskaniu mechanicznemu i suszeniu, by w ten sposób obniżyć zawartość wilgoci, następnie granulowane są w pelety. Wzbogacone są o krajankę buraków cukrowych po ekstrakcji wody i suszeniu.
Zawierają one wysoki indeks glikemiczny – jest on podobny do owsa. Dodatek melasy poprawia smakowitość wysłodek i zmniejsz ilość kurzu. Przyczyniają się one do znacznego wzrostu stężenia glukozy we krwi po karmieniu (14% paszy to cukier). Melasa stanowi źródło energii dla bakterii bytujących w żwaczu, poprawia to więc bilans białkowy, korzystnie wpływając na mikroflorę żwacza.
Takie wysłodki stanowią źródło wysokostrawnego włókna, zawierają dużą ilość pektyn, poprawiają mleczność krów. Można je stosować jako paszę treściwą, jak i jako paszę objętościową.
Ten rodzaj paszy dedykowany jest jako wysokoenergetyczna i smakowita na przykład dla bydła (w przypadku krów stanowią paszę o dużym potencjale energetycznym i zerowym ryzyku zakwaszenia żwacza), jednak niekoniecznie polecana jest ona do karmienia koni – duża ilość cukrów prostych pochodzących z melasy może przyczynić się u nich do krótkotrwałego pobudzenia, otyłości lub też problemów metabolicznych.
Jak je podawać?
Zaletą wysłodek melasowych jest ich łatwe podawanie – bezpośrednio na stół paszowy, do TMRu, można je także podawać do mieszanki treściwej.
Wysłodki można także moczyć przez 8 do 12 godzin przed skarmieniem.
Plusem tych wysłodek jest także ich magazynowanie – podczas przechowywania nie ponosi się bowiem strat – jak i dostępność przez cały rok.
Dostęp na polskim rynku
Do kupienia w Polsce dostępne są wysłodki melasowane i te bez dodatku melasy – te drugie sprawdzą się w przypadku żywienia koni. Jako produkt dostępny przez dwanaście miesięcy w roku, nie ma najmniejszego problemu z ich zakupem.
Korzystając z wyszukiwarek internetowych, można dotrzeć do wielu producentów, którzy oferują je w korzystnych cenach. Można je znaleźć także na stronach takich jak OLX czy Allegro, jednak kontakt z lokalnym producentem może być pewniejszą opcją.
Opakowania, w których można je znaleźć, są różnej objętości: od 50 kg do nawet 500 kg.
Część producentów proponuje klientom, w zależności od zapotrzebowania, sprzedaż wysłodek luzem, w workach lub w big bagach.
Najnowsze komentarze